InspiracijaČuvanje kućnih ljubimacaPsi i krpelji

Kako zaštititi psa od krpelja? Najbolje metode koje djeluju!

  10. Lipanj 2025.,    8 min. čitanja,
U suradnji s doktorom veterine Branimir Rebselj
Topliji mjeseci sa sobom donose veći rizik od ugriza krpelja – i za vas i za vašeg ljubimca. Opasnost nije bezazlena: dovoljna je jedna nesmotrena šetnja da dovede do ozbiljnih i dugoročnih zdravstvenih problema.

Dobra vijest? Danas postoji niz učinkovitih načina kako zaštititi kućne ljubimce od krpelja. U članku koji slijedi provjerit ćemo koliko zapravo znate o ovoj opasnosti. Znate li, recimo, treba li krpelja odmah izvaditi ili ga pustiti da sam otpadne?

Donosimo vam najnovije informacije i savjete kako biste svom ljubimcu osigurali bezbrižno i zdravo ljeto.

Što krpelji rade – i zašto su opasni?

Krpelji su sitne grinje koje najčešće vrebaju iz visoke trave, čekajući svog domaćina. Suprotno uvriježenom mišljenju da ih srećemo samo u šumi, istraživanja provedena u Hrvatskoj pokazuju da se krpelji sve češće nalaze u gradskim parkovima – i to u većem broju nego u prirodnim, šumskim staništima. Štoviše, krpelji iz urbanih sredina često su i zaraženiji.
Jeste li znali?
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, aktivnost krpelja najviša je u proljeće i rano ljeto (travanj, svibanj, lipanj), ali ih se može naći i u ranu jesen, ovisno o klimatskim uvjetima. Dakle, rizik nije ograničen samo na ljeto, kao što mnogi misle.
Kada životinja ili osoba prođe pokraj skrovišta krpelja, on osjeti toplinu i pokret te se brzo zakači. Nakon toga se pričvrsti za kožu i počinje se hraniti krvlju – taj proces može trajati od nekoliko sati do čak nekoliko dana.

Iako sam ugriz obično uzrokuje samo crvenilo i blagu iritaciju, stvarna opasnost krije se u bolestima koje krpelji mogu prenijeti, poput lajmske borelioze ili krpeljnog meningoencefalitisa.
Branimir Rebselj
univ.mag.med.vet. i osnivač Veterine Branimir
Što je toplija zima to ima više krpelja, npr. ove godine smo imali piroplazmozu kroz cijelu godinu. 

Bolesti koje ugrožavaju pse

Vjerojatno ste upoznati s nekim bolestima koje prenose krpelji jer su opasne i za ljude. Ali što ako krpelj ugrize vašeg psa? Također je u opasnosti od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija:

  • Lajmska bolest: Procjenjuje se da je 1 do 50 % krpelja može prenijeti. Kod pasa se manifestira kao letargija, povišena temperatura ili ukočenost i oticanje zglobova. Bolest može imati kronični tijek koji dovodi do upale organa ili zglobova.
  • Anaplazmoza: Uzrokuju je bakterije koje inficiraju bijela ili crvena krvna zrnca. Glavni simptomi uključuju vrućicu, proljev i gubitak težine, gubitak apetita, a ponekad i žuticu. Može dovesti do anemije i srčanih problema.
  • Babezioza: Bolest koja uzrokuje razgradnju crvenih krvnih stanica. Pas može biti slab, imati tamnu mokraću ili temperaturu. Bez pravovremene intervencije, to može dovesti do anemije, a u najgorem slučaju i do zatajenja organa.
  • Krpeljni encefalitis: Infekcija ovom virusnom bolešću relativno je rijetka kod pasa, ali broj zaraženih osoba posljednjih godina raste.
⚠️ Ove bolesti su također rizične jer infekcija kod pasa može biti potpuno asimptomatska. Štoviše, cijepljenje postoji samo protiv lajmske bolesti, što druge bolesti čini još opasnijima.

Krpelji na psima: Učinkovit postupak korak po korak

Što učiniti ako sumnjate da vaš pas ima krpelja? Nemojte paničariti, no morate djelovati ispravno i, ako je moguće, brzo. Rješenje se može podijeliti u tri osnovna koraka: počevši s pažljivom provjerom ima li vaš pas krpelja, zatim njegovim pravilnim uklanjanjem i na kraju praćenjem simptoma.

Naravno, prevencija je najvažnija. Mnoge bolesti koje prenose krpelji mogu imati trajne posljedice, stoga ih je idealno spriječiti, a ne pokušavati ih naknadno izliječiti.

1. Provjerite nakon svake šetnje

Temeljit pregled nakon šetnje je apsolutno neophodan, posebno ako ste bili u prirodi - bilo na livadi, u parku ili na rubu šume.

Kako pregledati psa?

  • Nježno češljajte krzno prstima (i u smjeru rasta i suprotno od smjera rasta) kako biste osjetili eventualne neravnine na koži.
  • Krpelj može biti veličine od glavice pribadače do penija i obično je crne, sive ili smeđe boje.
  • Ugrizi se pojavljuju kao male, tvrde izbočine, slične ubodima komaraca. Rijetko ćete vidjeti veće, okrugle crvene mrlje kod pasa kao što ih vidite kod ljudi. One mogu ukazivati ​​na druge probleme s kožom, poput ekcema. alergija.
Krpelji su često dobro skriveni. Stoga pažljivo provjerite sljedeće dijelove tijela:

  • Oko očiju i kapaka
  • Ispod ovratnika i na vratu
  • Stražnji dio bedara i prepona
  • Međuprsti i jastučići šapa
  • Područje oko repa, ispod repa
  • Pazuh
Branimir Rebselj
univ.mag.med.vet. i osnivač Veterine Branimir
Ako postoji sumnja da je pas zaražen nakon ugriza, prvenstveno je potreban klinički pregled i krvna slika, krvni razmaz i barem provjeriti funkciju bubrega.

A ako je vlasniku financijski prihvatljivo svakako napraviti kompletan biokemijski profil posebice ako je bolest uznapredovala. 

2. Uklonite krpelja

Ako pronađete krpelja, nemojte čekati da sam otpadne. Uklonite ga čim prije jer što je dulje pričvršćen, to je veći rizik od prijenosa bolesti. 

Najbolje je koristiti pincetu ili poseban alat za uklanjanje krpelja, a bitno je postupati s oprezom kako bi se osiguralo pravilno uklanjanje.

Kako pravilno ukloniti krpelja?

  • Nosite rukavice kako biste spriječili vlastitu infekciju.
  • Pincetom uhvatite krpelja što bliže koži psa (ne za tijelo, već za glavu).
  • Izvucite krpelja glatko, čvrsto i ravno.
  • Nakon uklanjanja, dezinficirajte područje i sigurno zbrinite krpelja, npr. zamotajte u ubrus i isperite.
Branimir Rebselj
univ.mag.med.vet. i osnivač Veterine Branimir
Ne postoji pravilan način skidanja krpelja. Danas postoje razna pomagala u obliku hvataljka ili malih pajsera pomoću kojih se krpelji lako skidaju, ali ako nema ničega treba ga pokušati otkloniti prstima rotirajući suprotno od kazaljke na satu i povući. 
Što nikako ne biste trebali učiniti?

  • Nemojte nanositi ulje, alkohol, sapun ili vazelin na ugriz. To neće olakšati uklanjanje i samo će iritirati krpelja, povećavajući rizik od infekcije.
  • Nemojte micati pincetom u stranu ili je uvijati.
  • Ne stiskajte krpelja dok ga vadite, pažljivo ga izvucite.
  • Nakon što izvadite krpelja, nemojte ga pokušavati ukloniti gnječenjem golim rukama jer riskirate zarazu.

3. Pazite na simptome

Nažalost, nakon uklanjanja kvačice, možda niste u potpunosti pobijedili. Samo u nekim slučajevima simptomi infekcije pojavljuju se odmah. Ponekad se uopće ne pojave, a ponekad nekoliko dana do tjedana kasnije.

Stoga, pripazite na simptome barem dva do tri tjedna nakon vađenja krpelja.

⚠️ Ovisno o bolesti, simptomi se obično pojavljuju 7 do 21 dan nakon ugriza. Na koje promjene trebate paziti i koji simptomi prate najčešće bolesti koje prenose krpelji?

  • Umor i letargija
  • Ukočenost udova do šepanja
  • Gubitak apetita, proljev
  • Povišena temperatura do groznice
  • Otečeni čvorovi
Branimir Rebselj
univ.mag.med.vet. i osnivač Veterine Branimir
Inkubacija za piroplazmozu traje i do 10 dana. Ukoliko vlasnik u tom periodu primjeti da je pas postao mirniji, letargičan, odbija hranu, tamnije mokri… treba odmah odvesti psa veterinaru. 

Prevencija: Kako zaštititi psa od krpelja

Sprječavanje je uvijek lakše nego liječenje, a to dvostruko vrijedi u slučaju krpelja. Ne postoji 100 % učinkovita metoda, ali kombiniranjem nekoliko pristupa možete značajno smanjiti rizik od infekcije.

Proizvodi za suzbijanje krpelja

Možete kupiti nekoliko proizvoda protiv krpelja. Svaka metoda ima svoje prednosti i nedostatke - vi najbolje poznajete svog psa i možete odrediti što će mu najbolje odgovarati. Također potražite savjet veterinara, koji možda ima najnovije znanje o učinkovitosti metoda, njihovim nuspojavama te može prilagoditi odabir pasmini i dobi psa.

💊 Tablete (npr. AdTab)

  • Budući da nudi unutarnju zaštitu, može se smatrati jednom od najučinkovitijih metoda.
  • Prednost je dugotrajna učinkovitost (mjesec dana) i otpornost na vanjske utjecaje (npr. plivanje).
  • Nedostatak je što ne sprječava sam ugriz. Prevencija se sastoji samo u ubijanju krpelja nakon što se pričvrstio.

💧 Proizvodi za spot-on primjenu

  • Nanose se kapanjem tvari na kožu, obično između lopatica ili na leđa.
  • Na površini stvara zaštitni sloj koji odbija krpelje.
  • Djeluju kraće vrijeme (3 do 4 tjedna), a njihova učinkovitost se smanjuje kada je pas izložen vodi - od jednostavnog lizanja do kiše i kupanja.
Branimir Rebselj
univ.mag.med.vet. i osnivač Veterine Branimir
U današnje vrijeme postoji zaista velik broj preparata koji služe za zaštitu od krepelja. Najpoznatiji i najduže su na tržištu ampule i ogrlice a zadnjih godina sve je veći broj repelenata u obliku tableta i ti preparati su se pokazali najdjelotvorniji i gotovo da nemaju nus pojava.

Svaki preparat ima propisano vrijeme koliko dugo djeluje i prema tome toga se treba strogo držati. Najčešće je to kod ampula i tableta 4-5 tjedana, ali ima i onih koji traju i znatno duže. 
⚠️ Ako kod kuće imate mačku, odaberite antiparazitski proizvod koji preporučuje veterinar, jer neke tvari sadržane u pipetama i ogrlicama mogu biti otrovne za nju.
🐶 Antiparazitske ogrlice

  • Polako otpuštaju aktivnu tvar u dlaku koja štiti psa od buha i krpelja. 
  • Mogu biti fizički dosadni i smetati nekim psima, a nisu prikladni ni za štence.
  • Uvijek provjerite specifikacije određenog proizvoda – neke ogrlice ne smiju doći u kontakt s djecom ili mačkama.

🌱 Prirodne alternative

  • Na primjer, u nekim izvorima možete pročitati da proizvodi od citrusa ili eterična ulja djeluju protiv krpelja. Nažalost, ovo nije uistinu učinkovit oblik zaštite. Mogu djelovati kao dodatak, ali sigurno ne kao jedina zaštita.

Ali prevencija nije samo stvar proizvoda. Što možete uključiti u svoju rutinu kao dio svoje rutine njege?

  • Nakon svake šetnje, pažljivo pregledajte svog psa. Što prije uklonite krpelje na svom psu, to bolje – idealno, prije nego što se uopće stignu pričvrstiti.
  • Hodajte posebno po popločanim stazama i održavanim pločnicima. Krpelji se obično ne nalaze na suhim, sunčanim mjestima. Naprotiv, vole vlagu, sjenu i tamu, posebno pazite na nepokošenu travu i šipražje. 
  • Ako imate psa s dugom dlakom ili živite u području s ekstremnom zarazom krpeljima, razmislite o zaštitnoj odjeći. 
Pitali smo veterinara i o kombinaciji različitih sredstava za veću zaštitu i evo što kaže:
Branimir Rebselj
univ.mag.med.vet. i osnivač Veterine Branimir
Ne vidim potrebu da se kombiniraju različita sredstva za veću zaštitu, npr. tableta i ogrlica u isto vrijeme. Ali, ako idete sa psom u područja gdje ima papatača koji su prenosnici lišmanioze onda vam tableta neće pomoći i morat ćete staviti još i ogrlicu koja djeluje kao repelent. 

Pridržavajte se potrebnih mjera opreza i uživajte u ljetu bez brige

Najbolji način da smanjite rizik od krpelja je redovita preventiva. To znači provjera nakon svake šetnje, korištenje zaštitnih sredstava i praćenje zdravlja ljubimca. Ipak, sve to može biti zahtjevno i oduzeti dosta vremena.

Ako znate da nećete moći pratiti situaciju u vrijeme najveće aktivnosti krpelja ili vas neko vrijeme neće biti kod kuće, razmislite o tome da nekoga zamolite da preuzme brigu – npr. čuvalicu.

Ako idete na odmor ovog ljeta, možete ubiti barem dvije muhe jednim udarcem: dogovorite probno čuvanje prije odlaska kako biste bili sigurni da je čuvalici jasno kako se brinuti o psu. Tijekom putovanja osjećat ćete se ugodnije znajući da je vaš pas u rukama nekoga tko je stručan u prevenciji krpelja i može reagirati na odgovarajući način u kriznoj situaciji.