InspiracijaČišćenjeČišćenje i organizacija hladnjaka

Kako pravilno očistiti i organizirati hladnjak?

  25. Studeni 2024.,    7 min. čitanja,
U EU godišnje po osobi se baci 127 kg otpada od hrane. Istodobno, pravilna organizacija hladnjaka može značajno smanjiti bacanje hrane, utjecati na njezinu kvalitetu i vaše zdravlje.
Pravilno organiziran i čist hladnjak osigurat će dulju trajnost kupljene hrane i bolji pregled nad zalihama. Kako to učiniti? U ovom ćemo članku pokriti jednostavne korake za učinkovito čišćenje hladnjaka, organiziranje i raspored pojedinih namirnica kako biste uvijek znali što imate pri ruci i olakšali si svakodnevni život.

Čišćenje hladnjaka korak po korak

Prije čišćenja pričekajte da se hladnjak što više isprazni. Idealno bi bilo neposredno prije odlaska u kupovinu. A kako učinkovito očistiti hladnjak? Evo detaljnog vodiča korak po korak:

1. Ispraznite ga do zadnje mrvice

Ispraznite hladnjak i provjerite koje su namirnice još svježe. Bacite proizvode kojima je istekao rok trajanja ili pokvarene proizvode, a ostale stavite na hladnije mjesto (npr. u kutiju s ledom).

Pažnja!

Nakon pražnjenja hladnjaka, bakterije se mogu brzo razvijati na sobnoj temperaturi, stoga mliječne proizvode, meso i ostale namirnice koje treba držati na hladnom čuvajte u prijenosnom frižideru ili torbi za to vrijeme.

2. Operite police, ladice i bočne pretince

Uklonite pojedinačne police, donje ladice i, ako je moguće, bočne pretince. Ako ne znate kako ih ukloniti, provjerite korisnički priručnik kako biste točno znali kako to učiniti, a da ništa ne oštetite. Osim toga, priručnik će vam pomoći i prilikom vraćanja.

Pripremite smjesu za čišćenje, a za to imate nekoliko mogućnosti:

🧽 Blagi deterdžent: Pomiješajte toplu vodu s blagim deterdžentom za pranje posuđa.

🫧 Ocat i voda: Pomiješajte dio octa s jednim dijelom vode. Ocat također pomaže u dezinfekciji i uklanjanju neugodnih mirisa.

🧼 Soda bikarbona i voda: Za jače mrlje pomiješajte 2 žlice sode bikarbone s litrom tople vode.

Zatim temeljito operite police i ladice za povrće. Ako su police (ili drugi uklonjivi dijelovi) izrađeni od stakla, bolje ih je pustiti da se prvo ugriju na sobnu temperaturu kako bi se smanjio rizik od loma u dodiru s vrućom vodom.
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i pranje rublja
Bočne pretince i kutije najbolje je izvući, koristiti izvorsku ili sapunastu vodu i temeljito ih oprati (najbolje pod tušem). Isperite, ostavite da se temeljito osuši i vratite natrag. Ovo je najučinkovitiji način da ih očistite. Također možete koristiti posebne proizvode namijenjene izravno za hladnjake koji su izvrsni za dezinfekciju i upijanje mirisa.
Nježno operite kutije za povrće iznutra i izvana. Obavezno uklonite sve ostatke hrane ili talog koji se nakupio tijekom vremena. Izbjegavajte agresivna sredstva za čišćenje koja bi mogla oštetiti plastičnu površinu kutija.
Koliko često čistiti?
Uspostavite redoviti raspored čišćenja hladnjaka. Dubinsko čišćenje svaka 2 mjeseca pomaže u sprječavanju nakupljanja prljavštine i održava sve svježim. Ipak, preporučamo da jednom mjesečno očistite hladnjak i u svakoj prilici provjeravate rokove trajanja namirnica.
⚠️ Ne zaboravite na odvod hladnjaka.
Hladnjaci često imaju malu rupu na stražnjoj stijenci za odvod vode. Provjerite je li začepljena. Ako je, očistite ju mekom četkom ili krpom. Stara četkica za zube ili štapić od vate također će biti od pomoći.

Zašto bi vas za takvo nešto uopće bilo briga? Začepljen odvod znači da hladnjak mora više raditi što može rezultirati većim računom za struju.

3. Sve temeljito osušite

Pažljivo osušite kutije čistom, suhom krpom ili ih ostavite da se osuše na zraku. Provjerite jesu li potpuno suhe prije nego što ih vratite u hladnjak kako biste spriječili pojavu plijesni.

Prije vraćanja kutija unutarnje površine hladnjaka obrišite vlažnom krpom s octom ili blagim deterdžentom. Nakon što su kutije čiste i suhe, vratite ih u hladnjak i vratite hranu.

Pripremite sustav organizacije hrane tako da stvari možete jasno pohraniti.
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i pranje rublja
Rotirajući pladnjevi ili posebni organizatori za jaja, itd. su sjajna pomoć, a također možete koristiti i naljepnice za lakšu orijentaciju. Svaka stvar treba imati svoje mjesto. 

Razmislite i o tome da u hladnjak ne spremate hranu koja ne mora biti tu – uštedjet ćete prostor. 

Učinkovito organizirajte hranu

Pravilna organizacija ili redovito razvrstavanje stvari ne bi se trebalo odnositi samo na ormare već i na vaš frižider. Podijelite namirnice prema temperaturnim zonama hladnjaka kako bi što duže ostale svježe.

Pobrinite se da sve ima svoje mjesto i ne zaboravite pakirati hranu u hermetički zatvorene posude kako biste spriječili širenje mirisa. Evo kako organizirati svoj hladnjak prema temperaturi:

Pravila oko temperature

Prava temperatura je apsolutno neophodna. Hladnjak treba postaviti na stalnu temperaturu od 4°C ili nižu, ali ne ispod 0°C kako bi se spriječilo smrzavanje hrane. Ova temperatura je optimalna jer usporava rast bakterija i duže održava hranu svježom.

Preporučene temperature:

  • Gornja polica hladnjaka je najtoplija, oko 6-8°C, pa ovdje možete staviti pića, konzerve, namaze bez mesa, kuhanu hranu, tvrde sireve, jaja i maslac jer će ostati meki. Također možete staviti jaja i maslac u odjeljak na vratima gdje je temperatura slična.
  • Srednje police hladnjaka, gdje je temperatura oko 4-5 °C, idealno su mjesto za mliječne proizvode i kobasice. Mlijeko se može čuvati i u pretincu u vratima, no zbog više temperature morat će se potrošiti nešto ranije.
  • Najhladniji je donji dio hladnjaka, gdje temperatura pada na 2-3°C, što je idealno za sirovo meso, ribu i neke nareske. Niža temperatura pomaže produžiti rok trajanja kvarljive hrane.
  • Donje ladice, gdje je temperatura oko 4-7°C i vlaga viša, idealne su za čuvanje nekih vrsta voća i povrća. Preporučujemo da ih držite odvojeno jer različite vrste imaju različite procese zrenja i mogu smetati jedna drugoj.

U vrata hladnjaka možete staviti začine poput kečapa, senfa, octa, majoneze ili preljeva za salatu. Malo toplije okruženje također je pogodno za konzerve, pesto ili maslac od orašastih plodova.

Rezervirajte donje ladice u hladnjaku za voće kao što su nektarine, jabuke, jagode, bobičasto voće. Ovdje svoje mjesto nalazi i povrće. 

Korjenasto povrće poput mrkve, rotkvice ili korabice treba niže temperature i veću vlažnost kako ne bi nepotrebno gubilo vodu. Stoga je dobro zamotati ga u vlažnu krpu ili foliju za hranu. Također je važno prije skladištenja odrezati stabljiku kako ne bi isisala vlagu iz korijena i time povrće izgubilo čvrstoću.
Siterice.hr savjet
Pazite da hrana ne dodiruje stražnju stijenku hladnjaka gdje temperatura može biti još niža i postoji opasnost od smrzavanja.
Redovito provjeravajte temperaturu hladnjaka kako biste bili sigurni da je na pravoj razini. Svaki dio hladnjaka ima svoju temperaturnu zonu koja je pogodna za određene vrste hrane. Pravilna raspodjela ne samo da hranu duže održava svježom, već i sprječava njeno brzo kvarenje.

Rotiranje hrane spriječit će da se pokvari

Prema podacima Europske komisije, bacanje hrane u EU košta poduzeća i kućanstva oko 143 milijarde eura svake godine. Ovaj otpad čini najmanje 6 % ukupnih emisija stakleničkih plinova u EU.
U restoranskim kuhinjama često se primjenjuje pravilo FIFO (prvi ušao, prvi izašao): nove namirnice se stavljaju straga, a naprijed se guraju stare koje treba prve upotrijebiti. Ovom metodom učinkovito ćete spriječiti  rasipanje i bacanje hrane. 
Što ako... nešto smrdi? 🤢 Miris u hladnjaku zna biti neugodan i može utjecati na kvalitetu hrane. Prije svega, važno je prvo identificirati izvor neugodnog mirisa, a zatim ga učinkovito ukloniti.  

Provjerite je li se sva hrana u hladnjaku pokvarila. Najčešći krivci su mliječni proizvodi, meso ili povrće koji se mogu sakriti straga i tako lako previdjeti.

Bakterije se također mogu nakupiti na brtvama vrata, u ladicama ili na manje vidljivim mjestima. Provjerite ima li plijesni ili tekućine od hrane.

🐟 Primjerice, tekućina iz sirovog mesa i ribe može napraviti popriličan nered. Provjerite jesu li sirovo meso i riba dobro zamotani u prozirnu foliju, stavljeni na tanjur ili pohranjeni u spremniku koji se može zatvoriti. Time ćete spriječiti kontakt mesnih sokova s ​​drugom hranom (osobito u donjim ladicama) i izbjeći rizik od unakrsne kontaminacije.
Uklonite mirise hrane prirodnim putem
Stavite otvorenu kutiju sode bikarbone ili malu posudu s aktivnim ugljenom u hladnjak da upije mirise. Zamijenite ga svakih nekoliko mjeseci kako bi vaš hladnjak zadržao dobar miris. 
Redovito čišćenje i organizacija hladnjaka pomaže u sprječavanju nakupljanja pokvarene hrane i posljedičnog mirisa. Ponovna napomena: čuvajte hranu u hermetički zatvorenim posudama kako biste spriječili miješanje mirisa.
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i pranje rublja
"Hranu s abrazijom" potrebno je čuvati u dobro zatvorenoj posudi. Radije koristim vrećice/kutije s patentnim zatvaračem ili staklenke. No ako se dogodi i hladnjak se usmrdi, možete si pomoći sastojcima koje imate kod kuće – šalicom svježe mljevene kave ili soda i stavite u hladnjak. Upija neugodne mirise. Međutim, ova metoda je privremena i smjesu treba brzo zamijeniti. Zato radije biram upijače mirisa iz drogerije koji traju i duže od mjesec dana. 

Nemojte pretrpavati frižider

Izbjegavajte prenatrpan hladnjak, kupujte samo ono što možete iskoristiti u roku od nekoliko dana. Pretjerano punjenje može blokirati ventilacijske otvore i spriječiti pravilnu cirkulaciju zraka što dovodi do neravnomjernog hlađenja i mogućeg kvarenja.
Prema FAO-u, trećina sve proizvedene hrane u svijetu se baca ili degradira. U EU kućanstva su odgovorna za 55 % otpada.
Čist i dobro organiziran hladnjak ne samo da osigurava svježinu i sigurnost hrane već i sprječava neugodne mirise te olakšava svakodnevno kuhanje ili pripremu obroka za vas i djecu.

Redovito održavanje i temeljita organizacija sprječavaju kvarenje i održavaju vašu kuhinju higijenskom. A koji je vaš omiljeni trik za organiziranje hladnjaka?