InspiracijaČišćenjeProljetno čišćenje

Savjeti za proljetno čišćenje i organizaciju doma

  24. Travanj 2024.,    5 min. čitati,
Proljeće je tu, a s njim i idealno vrijeme za organizaciju doma i proljetno čišćenje. Često se ne možemo natjerati ni krenuti s tim, no umjesto da gledamo na proljetno čišćenje kao na obvezu, trebali bismo to vidjeti kao priliku za osvježenje — davanje novog ruha domu, ali i istovremeno smirivanje uma.
Prostor kojim smo okruženi ima veliki utjecaj na to kako se osjećamo. Red, organizacija i čistoća u domu mogu povećati našu produktivnost i učiniti da se osjećamo bolje kod kuće. Čišćenje nereda u domu će vam također pomoći da “očistite nered” iznutra.

Pripreme za proljetno čišćenje

Priprema je pola posla. Prije organiziranja i čišćenja provjerite sredstva za čišćenje. Pregledajte sve svoje potrepštine za čišćenje, provjerite svoj inventar i napravite popis onoga što vam nedostaje. 

Zamijenite sve krpe, četke i sredstva kojima je istekao rok trajanja. Uvijek je dobra ideja kupiti opremu koja će vam poslužiti tijekom cijele godine, a onda samo naknadno kupujte što vam bude potrebno. Ako pak ne želite toksična sredstva, na tržištu ćete pronaći veliki broj ekoloških proizvoda za sve površine.

Imate stvari koje ne koristite ili ste ih godinama skladištili i čekali taj neki idealni trenutak kada će MOŽDA zatrebati? Riješite ih se. 

Ne morate ih nužno baciti; pokušajte ih ponuditi nekome tko će ih koristiti. 
 

Odugovlačenje i nered

Studija Procrastinators and Clutter iz 2017. pokazala je da je nered usko povezan s odugovlačenjem, osjećajem preopterećenosti i doslovno smanjuje kvalitetu života. 

Autori istraživanja opisuju da naše vanjsko okruženje djeluje na naše emocije i psihu. Nedostaje vam energije i fokusa? Očistite i organizirajte prostor oko sebe. 
Željka Herlić
Odgojiteljica & savjetnica za održavanje urednosti i čistoće doma
Ako neprestano pomičeš stvari, čišćenje je teže ili imaš osjećaj da samo prebacuješ nered vjerojatno je vrijeme za dobro raščišćavanje stvari.

Proljetno čišćenje: Napravite plan

Svako čišćenje treba svoj plan i program. Planirajte svoje čišćenje u logičnim fazama i nemojte pokušavati očistiti cijelu kuću odjednom. Pripremite razuman plan. Evo i kako:

  • Prođite kroz sobe: Očistite svaku sobu redom. Tek kada u potpunosti završite jednu, prijeđite na drugu.
  • Temeljito očistite skladišna područja: Očistite unutrašnjost svih ormara, polica i drugih skladišnih prostora.
  • Razvrstajte nepotrebne stvari: Pregledajte sve stvari i riješite se onih koje vam više ne trebaju ili ne rade. Ako nisu od koristi, nema razloga da ih držite kod kuće. 
  • Zamijenite svoju zimsku garderobu proljetnom: Maknite svoju zimsku odjeću i izvucite proljetne komade.
  • Operite prozore nakon zime: Temeljito operite i ispolirajte sve prozore s obje strane kako biste mogli uživati u prizorima prekrasne prirode u proljeće. Također provjerite jesu li prozori pljesnivi.
  • Ne zaboravite na čišćenje vanjskog prostora: Čak i vanjski prostori kao što su vrt, terasa ili balkon zaslužuju jedno kvalitetno proljetno čišćenje. 
  • Dovedite svoju kuhinju i ormarić s lijekovima u red: Provjerite rok trajanja hrane i kozmetike, krema za sunčanje, repelenata i lijekova.

Recite zbogom kaosu

Razvrstavanje starih stvari će vam pomoći da osvježite prostor, napravite više mjesta te vam dati priliku da stvorite funkcionalan organizacijski sustav kako biste spriječili daljnji nered.

1. Odredite kriterije sortiranja

Prije nego počnete, odredite svoje kriterije što zadržati, a što baciti. 

Postavite si sljedeća pitanja:

  • Koristim li ovo dovoljno?
  • Imam li dovoljno mjesta za zadržati ovo?
  • Je li predmet još u funkciji?
  • Ima li predmet emotivnu vrijednost?
 Ako ste na bilo koje od ovih pitanja odgovorili ne, vrijeme je da se oprostite od njega. 

2. Kategorizirajte

Razvrstajte svoje stvari prema smislenim kategorijama. Možete početi sa sortiranjem odjeće, knjiga, posuđa i cipela. Ova organizacija će vam pomoći da lakše pronalazite stvari, bolje iskoristite prostor i održavate red.

3. Osigurajte pravilno odlaganje nepotrebnih stvari

Sve ste riješili, no ne znate gdje ćete s nepotrebnim stvarima kojima ste odlučili reći zbogom?  

Imate nekoliko mogućnosti što učiniti:

♻️ Reciklirajte – isključivo ako su stvari pogodne za recikliranje.
🎁 Donirajte – osobito kada su stvari još u dobrom stanju i mogu pomoći nekom drugom.
💸 Prodajte – najbolja opcija ako se radi o vrijednijem predmetu.

Nakon što uklonite stvari koje vam više nisu potrebne, vaš prostor će djelovati prozračniji, prostraniji i znatno uredniji.

Organizacija preostalih predmeta

Napokon ste se riješili bespotrebnih stvari — hura! 🎉

Sada se usredotočite na najučinkovitije korištenje prostora koje će biti praktično ne samo za skladištenje, već i za svakodnevno korištenje stvari. Kako dobiti najviše prostora za pohranu? 

1. Stvorite funkcionalne sustave za pohranu

Prođite kroz svaku sobu i odredite mjesta na koja ćete smjestiti određene stvari. Razmotrite različite vrste skladišnih prostora kao što su police, ormari, ladice ili spremnici ispod kreveta.

Odaberite one koji odgovaraju potrebama i veličini vašeg prostora. Otvorene police za lak pristup prikladne su za smočnicu i kuhinju. Zatvoreni ormari su, pak, prikladniji za spavaće sobe i hodnike.

Možete montirati i police na kojima možete stvoriti biblioteku ili čuvati uspomene kao što su fotografije.

2. Organizirajte stvari prema učestalosti korištenja

Nije baš praktično čuvati omiljene cipele iza gomile stvari u ormaru, zar ne? Stvari koje često koristite trebale bi biti lako dostupne, poput nižih polica, dok manje korištene predmete možete spremiti na viša ili manje dostupna mjesta.

3. Ne zaboravite na estetiku 

Razmislite o estetici svojeg sustava za pohranu. Ne samo da će praktičan raspored olakšati vaše svakodnevno kretanje, već će i vizualno ugodan sustav biti poticajan za održavanje reda. Jednostavno nećete htjeti dozvoliti da se sve tako brzo uneredi.

4. Redovito održavajte

Bravo, odradili ste sve! 

No, ipak, nemojte se previše opustiti. Važno je održavati i prilagođavati organizaciju kako vam se životni stil mijenja. Držite se ovih koraka kako biste postigli dugotrajnu organizacijsku učinkovitost i održali dom čistim i urednim.
Željka Herlić
Odgojiteljica & savjetnica za održavanje urednosti i čistoće doma
Pospremanje stvari na mjesto, odmah nakon korištenja smanjuje nered i vrijeme koje kasnije moraš utrošiti kako bi uopće krenula čistiti.

Savjeti kako urediti dječju sobu

Sobe naših mališana ponekad znaju biti u potpunom kaosu. Zapravo, dječju sobu bismo mogli nazvati kraljevstvom vječnog nereda. 

Kako biste taj nered barem malo doveli u red, evo što možete učiniti:

  • Počnite s ormarima: Riješite se sve male odjeće koju možete dati u dobrotvorne svrhe ili dati svojim prijateljima.
  • Prođite kroz sve police i ladice. Riješite se svih nepotrebnih stvari kao što su pisani papiri, olovke, markeri ili slomljene bojice.
  • Označite naljepnicama: Koristite etikete na kutijama, ladicama i policama kako biste lakše pronašli stvari koje tražite. 
  • Provjerite sve igračke: Rade li kako treba? Jesu li i dalje primjerene dobi djeteta? Igra li se dijete s njima? 
  • Temeljito očistite igračke koje ste ostavili: Djeca često stavljaju igračke u usta pa ih je poželjno s vremena na vrijeme očistiti.

Odvojite zone u sobi

Dječje sobe moraju biti vrlo multifunkcionalne i zadovoljavati nekoliko kriterija. To mora biti sigurno mjesto za odmor i spavanje djece, mjesto za igru ​​i zabavu, a istovremeno služiti kao fokusno područje gdje mogu dovršavati domaće zadaće i školske projekte bez ometanja.

Kako to ostvariti? Podijelite sobu u različite zone za igru, učenje i opuštanje. Svaka zona treba imati vlastito rješenje za pohranu koje će odgovarati potrebama određene aktivnosti. Podjela na pojedinačne zone pomoći će djeci da se ne zatrpavaju nepotrebnim stvarima i da znaju gdje se što nalazi.

Uključite djecu u aktivnosti & naučite ih održavanju

Naučite djecu da svoju sobu održavaju urednom uspostavljanjem dnevne ili tjedne rutine čišćenja.

Pokušajte to učiniti na način da im rutina pospremanja postane zabavna i da se osjećaju korisno, vrijedno i ponosno. Pohvalite ih, pomozite im i uživajte zajedno u čistom i urednom domu.