InspiracijaČuvanje djeceSeparacijska anksioznost kod djece

Separacijska anksioznost kod djece: Kako je uspješno prevladati?

  23. Travanj 2024.,    5 min. čitati,
Lupanje vratima i histeričan plač djeteta – noćna mora svakog roditelja. Strah od razdvajanja neizbježan je dio roditeljstva, a separacijska anksioznost uobičajena je kod većine djece. Iako to nije ništa neobično (dapače – prirodno je) suočavanje s tim izazovom zahtijeva nježan pristup, razumijevanje, strpljenje i volju. Kako se nositi s tim strahom?

Što je separacijska anksioznost?

Separacijska anksioznost počinje se javljati najčešće oko 8. mjeseca djetetovog života. Ovo je stanje u kojem dijete pokazuje pretjerani strah i tjeskobu u trenutku odvajanja od osobe s kojom je izgradilo snažnu emocionalnu vezu – najčešće je to majka.

Separacijska anksioznost kod beba može se manifestirati i kasnije oko 18. mjeseca ili tijekom polaska u vrtić. Kod neke djece se možda nikada neće pojaviti.

Kako se manifestira?

Dijete pokazuje strah prema strancima kao i prema poznatim osobama koje ne viđa svakodnevno. Ovisno je o blizini majke i u trenutku kad mu se izmakne iz vida počinje pokazivati ​​stanja tjeskobe i osjećaja straha. Ovo stanje najčešće prati histeričan plač i vrištanje. Međutim, mogu se pojaviti i drugi fizički simptomi poput bolova u trbuhu, glavobolje ili mučnine.

Dobra vijest: Strah je samo privremen

Strah od odvajanja samo je privremen. To je pojava koja prati djecu tijekom razvoja i s vremenom se povlači. Ako separacijska tjeskoba ne jenjava, poželjno je potražiti stručnjaka i riješiti problem.
Centar za Reproduktivno Mentalno Zdravlje
Faza u prosjeku traje dva tjedna, no to uvelike ovisi o djetetovom temperamentu i načinu na koji roditelji odgovaraju na djetetov strah.⠀

Kako pomoći djetetu da prevlada strah od razdvojenosti?

Strah je prirodan dio našeg života. Najčešće nas prati u situacijama kada doživljavamo nešto novo, neotkriveno i neizvjesno. 

Upravo zato se javlja i kod prvog odvajanja djeteta i roditelja. Najučinkovitije rješenje? Pripremiti se unaprijed za takvu situaciju. Kako to učiniti?

Počnite što ranije

Stiglo je vrijeme za prvo čuvanje? Ono što će vas spasiti je dobra priprema. 
Primjerice, ako ste pronašli dadilju, počnite je što prije upoznavati s djetetom. Gradite međusobni odnos prije prvog čuvanja djeteta.

Izgradite međusobno povjerenje

Dadilja nije samo tu zbog vas, već i zbog vašeg djeteta s kojim će provoditi vrijeme dok niste kod kuće. Važno je graditi povjerenje između djeteta, dadilje i vas. Probno čuvanje djece dok ste kod kuće može biti korak u pravom smjeru prema uspostavljanju tog povjerenja.
Centar za Reproduktivno Mentalno Zdravlje
Oko 6. mjeseca dijete usvaja nešto što se zove stalnost objekta: to znači da počinje shvaćati kako stvari i osobe postoje izvan njegova vidokruga, odnosno, i onda kada ih ne može vidjeti. Ono počinje shvaćati da su mama i tata „otišli“ kada ih ne vidi te ga to uznemiruje, nije bitno jeste li samo otišli u drugu sobu, na zahod ili ga ostavili u vrtiću. U tom razvojnom stadiju ono još ne poznaje koncept vremena te ne može predvidjeti kada ćete se vratiti. Štoviše, ne može to čak to ni zamisliti. Paralelno, dijete uči raspoznavati poznate od nepoznatih osoba te se počinje osjećati nesigurno u prisutnosti nepoznatih ljudi. Sve to dovodi do razvoja separacijske anksioznosti. 

Trokut povjerenja između obitelji, djeteta i dadilje.

Uključivanje dadilje u rutinske aktivnosti može pomoći djetetu da se navikne na prisutnost druge osobe. Dijete počinje shvaćati da netko drugi može obavljati stvari koje inače radite. 

Također je korisno prakticirati postupno povećavanje vaše odsutnosti, ostavljajući dijete samo s dadiljom, ali budite u blizini – na primjer, u drugoj sobi. To omogućuje djetetu da osjeti sigurnost znajući da ste u blizini ako vas treba.

Postavite rutinu

Rutina i rituali tijekom dana daju nam osjećaj sigurnosti da stvari funkcioniraju. Čine da se osjećamo smireno, da su stvari onakve kakve bi trebale biti. 

Iz tog razloga važno je tijekom čuvanja djeteta stvoriti rutinu koja će ne samo djetetu, već i vama uliti povjerenje da stvari funkcioniraju kako treba. Dijete će se naviknuti na rutinu i vjerovati da ćete se ponovno sresti nakon svake rutinske aktivnosti.

Postupno povećavajte vrijeme čuvanje

Nipošto nemojte započeti s dugim noćnim čuvanjima. Bolje je krenuti s kraćim intervalima čuvanja i postupno produživati ​​vremensko trajanje čuvanje

Naglo produživanje može izazvati stres i anksioznost kod djeteta zbog preduge razdvojenosti. Stoga je važno napraviti postupan prijelaz kako bi se olakšala prilagodba djeteta na dulje razdoblje provedeno s dadiljom.

Okruženje u kojem se osjećaju sigurno

Za čuvanje djece odaberite okruženje u kojem se dijete osjeća sigurno. Najvjerojatnije će to biti u vašem domu. Strana sredina mogla bi kod djeteta izazvati dodatne osjećaje nesigurnosti i straha, što nikako ne želite.
Zanimljivost
Očevi uglavnom teško podnose anksioznost koja prati odvajanje i često se suočavaju s osjećajem ljubomore kada dijete izabere majku. No, s vremenom se dinamika može promijeniti, pa čak i mama može osjetiti tračak ljubomore prema voljenom tati.

Došlo je vrijeme za rastanak i odlazak

Uspješno ste prošli fazu upoznavanja i testiranja i sada je došao trenutak za koji se pripremate cijelo vrijeme — odlazak. Vrijeme je da ostavite dijete samo s dadiljom.

Kako ne biste nepotrebno komplicirati odlazak, evo što trebate učiniti:

  • Neka vaši oproštaji budu kratki i brzi
    Ne činite svoje zbogom dužim nego što je potrebno. Dovoljan je zagrljaj, poljubac i sigurnost da ćete se vratiti. Što više razvlačite rastanak, dijete se sve više počinje lijepiti za vas i shvaćati da ga ostavljate. 
  • Pokažite da mu vjerujete
    Pokažite djetetu svoju vjeru da ono to može. Možete ga motivirati s malom nagradom koja će ga čekati nakon vašeg povratka. Međutim, ne preporučujemo redovito ili često prakticiranje sustava nagrađivanja. Međutim, može pomoći za početak.
  • Ne vraćajte se!
    Kada jednom odlučite otići, držite se te odluke. Čak i ako čujete plač, važno je ostati dosljedan. U većini slučajeva, plač nestaje nakon nekoliko minuta. Radi vašeg mira, možete se dogovoriti s dadiljom da vas obavještava o tome koliko je djetetu trebalo vremena da se smiri.
  • Ostanite mirni
    Zadrži mirnoću. Nemojte se opterećivati ​​situacijama koje ne možete kontrolirati. Počeci su najteži – i za roditelje i za djecu. Vrijeme i međusobna suradnja ključ su prevladavanja straha od odvajanja.
Na početku, svaki naš rastanak obilježilo je more suza. No, kroz vrijeme i podršku, moje dijete je naučilo prihvatiti nove situacije. Tomu je ponajviše doprinijela prekrasna teta čuvalica koja je s mojim sinom osmislila veseli ples umjesto klasičnog pozdrava. Svaki put kad bih odlazila, moj malac i ja plesali bismo našu kratku malu koreografiju. Njemu je to bilo zabavno, a meni olakšanje jer smo izbjegli suze i težinu razdvajanja nakon klasičnog emotivnog pozdravljanja sa zagrljajima i poljupcima.
- Mama Marina
Također je potrebno ne zaboraviti da ste u jednoj ulozi roditelj, ali u drugoj i supruga, partnerica, sestra ili prijateljica. Osoba koja također treba vremena za sebe i svoje bližnje. Ne shvaćajte odvajanje od djeteta kao nešto za što se trebate kriviti ili pretjerano brinuti.

Separacijska anksioznost prirodan je dio djetetova života, a odvajanje roditelja od djeteta jedna je od neizbježnih prekretnica za djetetovu integraciju u društveni život.