InspiracijaOdgoj djeceKako pripremiti ljubimca za bebu

Kako pripremiti kućnog ljubimca na dolazak bebe?

  2. Svibanj 2024.,    8 min. čitati,
Ako pitate vlasnike pasa i mačaka, mnogi će reći kako svoje ljubimce doživljavaju kao djecu i ravnopravne članove obitelji. No, što se događa kada se toj obitelji zaista pridruži prava beba? Očekivati da će se ljubimac jednostavno prilagoditi novoj situaciji bez ikakve pripreme je suviše optimistično, pa čak i naivno. 
U ovom članku istražit ćemo ključne korake koje možete poduzeti kako biste pripremili svog ljubimca za dolazak novog člana obitelji i kako bi sve prošlo u najboljem mogućem redu.

Razdoblje prije bebe

1. Planirajte unaprijed

Ako planirate dijete, počnite unaprijed pripremati svog ljubimca. Dugoročno i dosljedno provođenje promjena životnog stila važno je kako ljubimac bebu ne bi doživljavao kao uzrok naglih i drastičnih promjena u rutini. Dakle, što prije počnete pripremati svog ljubimca, to bolje. Koje konkretne korake možete poduzeti?  

  • Pripremite stvari za bebu ranije. Ovaj korak je logičan i naravno da biste ga odradili svakako. Međutim, ono što je važno je da upoznate ljubimca s bebinim stvarima i prije njezinog dolaska.
    • 🐶 Psi: Neka pas ponjuši sve stvari. Naučite ga razlikovati koje su igračke za njega, a koje za bebu. Počnite nositi kolica za bebu u šetnju kako bi se pas navikao na nešto drugačije šetnje od uobičajenih.
    • 🐱 Mačke: Mačke su vrlo osjetljive na nove podražaje, stoga im unaprijed pokažite sve pokretne ili glasne igračke. Neka pomirišu krevetić, pelene i druge stvari koje ste pripremili za svoju bebu.
  • Postupno mijenjajte dnevnu rutinu. Kućnim ljubimcima je za sretan i miran život potrebna predvidljivost. Oni vole rutinu, pa ih promjene koje donosi novorođenče lako mogu uznemiriti. 
    • Rutina je jednako važna za 🐶 pse i 🐱 mačke. Vaš ljubimac vjerojatno ima svoje ustaljene rituale, poput buđenja, spavanja i hranjenja u određeno vrijeme. No, kako će dolazak bebe utjecati na te rutine? Hoće li se vrijeme hranjenja promijeniti? Na primjer, ako ste navikli hraniti mačku u pet ujutro, ali ste se s partnerom dogovorili da će on preuzeti hranjenje nakon poroda u osam sati, važno je razviti plan koji uključuje očekivane promjene i postupno ih uvoditi u rutinu kako bi se ljubimac lakše prilagodio novim okolnostima.
  • Postavite granice. Možda je vaš ljubimac navikao spavati u vašem krevetu, ali hoće li se to promijeniti nakon dolaska bebe? Unaprijed razmislite o tome i postupno ga prilagodite novim pravilima. Međutim, bitno je imati realna očekivanja o njegovim mentalnim sposobnostima - promjene u navikama kućnog ljubimca mogu imati značajan utjecaj u ponašanju i neće se svi odmah lako prilagoditi novim pravilima.
Prisutnost i pažnja vlasnika olakšavaju prilagodbu na promjene
Istraživanje iz 2022. ispitalo je utjecaj pandemije na ponašanje kućnih ljubimaca. Psi su pokazali povećanu anksioznost zbog naglih promjena u obrascima spavanja i preskakanja šetnji. Međutim, dugotrajna prisutnost i povećana pažnja vlasnika poboljšali su njihovo cjelokupno ponašanje. Zato je uvijek dobro postupno “najaviti” promjene u rutini. Također, ne zaboravite provoditi određeno vrijeme sa svojim ljubimcem na samo – bez partnera, bez djece, bez ikog drugog
  • Budite dosljedni. Teško je, ali treba ustrajati u postavljanju granica i ne dopustiti da budete “mekani”. Ako želite da ljubimac nauči spavati u krevetu, a ne s vama, nemojte mu dopustiti da se vrati na staro u trenutku slabosti. Tako ćete poslati zbunjujuće signale i otežati mu da nauči funkcionirati prema novim pravilima.
  • Trening poslušnosti. Ova točka se uglavnom odnosi na 🐶 pse. Ako nemate prirodno mirnu pasminu pasa, razmotrite mogućnosti obuke u vašem području uz pomoć profesionalnih trenera. Bitne vještine u ovoj situaciji uključuju sjedenje, ležanje, slušanje naredbi i što je najvažnije naučiti ljubimica da ne smije skakati. 
  • Stvarajte pozitivne asocijacije. Pozitivno potkrepljenje je učinkovita obrazovna metoda koja se temelji na nagrađivanju poželjnog ponašanja (poslastice, maženje itd.). Na taj način, kućnog ljubimca beba počinje asocirati na dobre stvari i ugodna iskustva. 
  • Ni u kojem slučaju ne smijete vikati ili udarati svog ljubimca u prisutnosti bebe. Iako ovo nije poželjno raditi nikada, posebno biste trebali pripaziti oko takvog ponašanja pred bebom. Ljubimci mogu shvatiti dijete kao prijetnju u tom slučaju. Ako se ljubimac loše ponaša, pažljivo ga usmjerite prema pravom smjeru i potom nagradite.
    • 🐶 Psi: Je li pas ukrao neku od igračaka ili stvari koje pripadaju djetetu? Nemojte pokušavati to nasilno oduzeti niti povisivati ton glasa. Ove igračke nose miris bebe, a želite izbjeći da pas to poveže s vašim negativnim odnosom prema njemu. Umjesto toga, suptilno igračku zamijenite alternativom poput njegove omiljene igračke ili poslastice.
Izbjegavajte kazne
Prema istraživanju iz 2016., averzivne metode dresure (tj. kazne) imaju snažne negativne učinke na mentalno i fizičko zdravlje pasa. Njihova posljedica mogu biti povećana agresija i stres.

2. Pripremite njihova osjetila

Životinje su vrlo osjetljive. Dolazak bebe sa sobom donosi nepoznati miris, nagle pokrete i glasne zvukove. Kako biste izbjegli iznenadno senzorno preopterećenje, pripremite ljubimce na ovo iskustvo unaprijed.

  • 👃 Miris. Prije samog upoznavanja dopustite ljubimcu da osjeti miris bebe s odjeće ili deke. Isto učinite s kremama za tijelo i ostalim predmetima koje ćete koristiti za bebu. 
  • 🖐️ Dodir. Kako bebe rastu, počinju istraživati ​​svijet dodirivanjem, povlačenjem i stiskanjem. Naučite više o životinjskom govoru tijela kako biste mogli uočiti znakove upozorenja prije nego što ih beba iziritira.
  • 👁️ Vid. Kako bi se životinja navikla vidjeti malu osobu na svom teritoriju, možete kupiti lutku s kojom možete simulirati situacije s novorođenčetom.  
  • 👂 Sluh. Izložite svog ljubimca zvuku dječjeg plača kako biste spriječili nepredvidivo ponašanje. Puštajte snimke uglavnom u dijelu stana gdje će biti beba.

3. Promjene u okruženju: Dajte im vremena i prostora

  • ⌛ Vrijeme: Nećete moći provoditi toliko vremena sa svojim ljubimcem kao prije. Zato ga pripremite na odvajanje ili provođenje vremena s čuvalicom. Naučite ga da provodi vrijeme sam u okruženju za koje smatrate da je sigurno i poznato. Počnite s nekoliko minuta svaki dan i postupno povećavajte interval. 
  • 🏠 Prostor: Osim kupnje novog namještaja, možete napraviti organizacijske promjene i ljubimac neće smjeti ulaziti u prostoriju koju je ranije posjećivao. Unaprijed odredite gdje može ući i dajte mu vlastito mjesto gdje se može povući ako ga beba osjetilno iscrpi.
    • 🐶 Psi, iako ih se često percipira kao ekstrovertirane i društvene, također trebaju svoj mir. Imati vlastito sklonište ili krevet u privatnosti, gdje beba ne ulazi, može pomoći osjećaju pripadnosti i spriječiti da se osjeća kao “višak” s dolaskom bebe,
    • 🐱 Mačke su dosta osjetljive na promjene u prostoru i na njih mogu reagirati skrivanjem ili čestim mokrenjem. Stoga im odvojite mjesto na koje su navikli i gdje ih dijete ne može ometati.

Beba je rođena – Što sada?

Planiranje za dan D je iznimno važno. Trebate li nekoga da čuva ljubimca tog dana? Razmatrate li ostavljanje ljubimca samog kod kuće? Kako ćete reagirati ako boravak u rodilištu bude duže trajao nego što ste planirali? U potencijalno užurbanoj situaciji, ništa nije važnije od adekvatne pripreme.

4. Prvi susret

Nakon svih priprema koje ste poduzeli, dolazi veliki trenutak. Prije toga, važno je da se ponovno susretnete s ljubimcem bez prisustva drugih. Novopečene mame mirišu malo drugačije ljubimcima, a nakon razdoblja razdvojenosti, vaš će vas ljubimac s oduševljenjem htjeti dočekati. Zato prvo uđite vi i budite s ljubimcem nasamo nekoliko minuta.

Prvi susret s bebom trebao bi se održati na određenoj udaljenosti kako se ljubimac ne bi previše uzrujao. Dajte mu vremena da se navikne na nove podražaje. Tek nakon nekoliko dana i pod nadzorom, pokušajte ostvariti bliži kontakt. 

Ne zaboravite da ste vi na neki način uzor svojim ljubimcima za procjenu situacije. Što god da se dogodi, reagirajte što smirenije. 
  • 🐶 Psi: Preporuka je veće pse u početku držati na uzici kako biste bili sigurni da imate kontrolu nad situacijom.
  • 🐱 Mačke: Ne pokušavajte ni na koji način obuzdati mačke. Dajte im slobodu kretanja i upotrijebite pozitivno potkrepljenje u slučaju neželjenog ponašanja.

5. Daljnje mjere

  • Sigurnost na prvom mjestu. Koliko god vjerovali svom ljubimcu, ne ostavljajte ga samog s bebom. Životinja ne zna postupati s djetetom i može ga nenamjerno ozlijediti, ali isto vrijedi i obrnuto. Ne stavljajte bebu na tlo ako niste u blizini. Beba bi uvijek trebala biti izvan dohvata kućnog ljubimca.    
  • Higijena i zdravlje. Ne zaboravite redovite posjete veterinaru radi dehelmintizacije. Pridržavajte se osnovnih higijenskih navika kao što je pranje ruku. Ljubimcu odredite mjesto za igračke, hranjenje i nuždu te ga odvojite od zone koju ste posvetili djetetu.
    • 🐶 Psi će možda htjeti polizati bebino lice nakon što se upoznaju. Stručnjaci preporučuju da to izbjegavate u prvim mjesecima jer novorođenčad nema dovoljno razvijen imunološki sustav.
    • 🐱 Mačke treba redovito češljati kako beba ne bi “udisala” njihovu dlaku. 
  • Ljubomora kod ljubimaca. Ljubomora se kod kućnih ljubimaca manifestira ponavljanjem ponašanja koja su privukla vašu pozornost u prošlosti poput skakanja, cviljenja ili drugih zvukova i pokreta. Uključivanje ljubimca u aktivnosti s bebom može pomoći u izbjegavanju ovog negativnog osjećaja. Nipošto nemojte dozvoliti da ljubimac misli kako mu posvećujete pažnju samo kad dijete nije prisutno.
    • 🐶 Psi: Smeta li vam što pas skače na mjestu i laje? Primjećujete li ga više kad radi te stvari? Potrudite se ne reagirati pretjerano na to. Ako pas ponavlja loše obrasce ponašanja poput neprestanog lajanja, nemojte ga kazniti već uz pomoć pozitivnog pristupa pokažite da je to nepoželjno. Nemojte da misli kako je to način za dobivanje pažnje.
  • Budite strpljivi. To što ljubimac i beba nisu od prvog trenutka nerazdvojni prijatelji nije razlog za brigu. Izgradnja odnosa, kako među ljudima tako i kod životinja, obično zahtijeva vrijeme. Ne tjerajte životinju da se odjednom navikne na stvari za koje je niste unaprijed pripremili. Novi član obitelji jednako je velika promjena za njih kao i za vas, stoga je potrebno strpljenje.
  • Pronađite ravnotežu. Posvetite dovoljno pažnje i vremena svojoj bebi, partneru, ljubimcu i naravno – sebi. Započnite tako da svom ljubimcu omogućite barem 5 minuta zajedničkog vremena svaki dan. Ako osjećate da vam je sve to skupa previše, nemojte se ustručavati zatražiti pomoć – bilo da se radi o čuvanju kućnog ljubimca ili bebe. 

Dakle, kako biste izbjegli probleme s kućnim ljubimcem nakon dolaska bebe, važno je postupno ga pripremiti za tu promjenu. 

Prilagodite rutinu i dom nekoliko mjeseci ranije kako biste stvorili dobre uvjete za njihovu uspješnu interakciju. Budite pažljivi i nadzirite njihov kontakt, bez obzira na to koliko vjerujete u dobru narav svog ljubimca. 

Ako pak razmišljate o dobrom psu za obitelj, naš detaljan vodič vam može biti koristan.